Její rukopis je jasně čitelný v ikonických projektech, jako je karlínský Fragment, který je symbiózou architektury, umění a rezidenčního bydlení. Není náhodou, že právě tato impozantní stavba, kterou sám developer popisuje jako nový koncept nájemního bydlení, získala řadu mezinárodních ocenění. Vznikla pod taktovkou prestižního ateliéru Qarta a umělce Davida Černého, výsledkem jejichž spolupráce je nová architektonická dominanta, kde se funkční design snoubí s jedinečným vizuálním pojetím.
Ne vždy si ale Trigema mohla dovolit takovéto velkolepé počiny – chvíli to dokonce vypadalo, že firma nepřežije první rok existence. Marcel Soural ji se dvěma společníky založil v roce 1994, kdy měli v plánu developovat liberecký supermarket. Vše bylo nachystáno: projekt, stroje, dělníci… Dva dny před plánovaným zahájením a podpisem smlouvy však jejich představy o podnikání vzaly za své. Zakázku získala jiná firma, a tak zakladatelé firmy roznášeli letáčky po pražském Břevnově a nabízeli opravy plotů. Realizovali z nich asi tři, se stavebnictvím to ale nevzdali.
Důkazem jeho ambicí posouvat koncept bydlení ve městě je také smíchovský Lihovar, který představuje celou novou rezidenční čtvrť, jež na břehu Vltavy vyrostla z opuštěného průmyslového komplexu. Charakteristické tovární komíny a cihlové fasády zde vytvářejí unikátní atmosféru, kde se industriální dědictví prolíná s nejnovějšími technologiemi a současným urbanistickým pojetím komunitního života. Lihovar díky tomu není jen místem pro přespání, ale organicky provázaným celkem, který spojuje bydlení s kulturními a gurmánskými zážitky.
Podobně zajímavý je projekt Paprsek, který Trigema právě staví ve Stodůlkách. Dokončený bude již letos a developer slibuje, že jím do Prahy přinese atmosféru newyorského Manhattanu. Paprsek bude kombinací rezidenčních prostor s komerčním parterem, který zde vytvoří živou městskou oázu, kde se moderní architektura snoubí se zelení a místy k odpočinku.
„Naší vizí je propojit kvalitní architekturu a moderní umění s každodenním životem,“ vysvětluje Marcel Soural. „Chceme tvořit originální, funkční stavby, které zanechají poselství budoucím generacím a možná i trochu provokují.“ To se Trigemě rozhodně povede u připravované Top Tower, kterou developer nazývá ‚vrakodrapem‘ – o vysokou věž s obytnými jednotkami totiž David Černý ‚opře‘ sochu v podobě vraku lodi.
Dnes se Trigema ve svém působení neomezuje pouze na development. Její aktivity zahrnují investice do inovativních startupů, jakým je Flat Zone, do lyžařských středisek Monínec a Rokytnice nebo do čerstvě otevřeného zážitkového vinařství Dog in Docks ve Veselí nad Moravou. Ať už se ale Trigema vrhne do čehokoliv, ke všemu přistupuje s odvahou měnit status quo a vytvářet počiny, které inspirují. S více než 1 600 prodanými byty a řadou ocenění Trigema dokazuje, že development může opustit mantinely pouhého byznysu a proměnit se v umění vytvářet prostředí, která slouží, inspirují a spojují.