Košík
Zavřít
No products in the cart.

Ikonické pyramidy v Gíze se již počtvrté proměňují v jedinečnou open-air galerii současného umění. Výstava Forever Is Now, která se koná až do 16. listopadu, přináší díla dvanácti mezinárodních umělců, kteří starověké památky využívají nejen jako kulisu, ale i jako přímou inspiraci pro svá díla.

„Letošní téma vychází z myšlenky umění jako nástroje pro objevování,“ vysvětluje Nadine Abdel Ghaffar, zakladatelka a kurátorka výstavy. „Stejně jako archeologové odkrývají vrstvy dějin, i naši umělci odhalují nové interpretace minulosti prostřednictvím současných děl.“

Poprvé v historii výstavy se na expozici prezentují i umělci z Asie. Mezi nimi vyniká jihokorejský tvůrce Ik-Joong Kang se svým dílem Four Temples. Jeho instalace složená ze šestnácti stěn pokrytých nápisy v korejštině, angličtině, arabštině a hieroglyfech ukazuje, že i v rozděleném světě je možné najít cestu k míru a porozumění.

Kreativita lidská i umělá

Výstava přináší i průlomové využití umělé inteligence. Egyptsko-americký designér Hassan Ragab ve spolupráci s firmou Meta představuje multidisciplinární projekt zkoumající nové možnosti kreativního vyjádření. Saúdská umělkyně Daniah Al Saleh pak pomocí strojového učení oživuje zlatou éru egyptského filmu.

Mezi další pozoruhodná díla patří instalace italské umělkyně Federiky Di Carlo nazvaná I See, I See, která pomocí optických efektů izoluje vrchol pyramidy a vytváří nový pohled na tento starověký monument. Jean-Marie Appriou zase představuje dílo Vessel of Time, okrovou hliněnou loď s dětskou postavou symbolizující plynutí času.

Interaktivní prvek do výstavy vnáší STUDIO INI pod vedením Nassie Inglessis. Jejich socha reaguje na pohyb návštěvníků a propojuje tak lidskou zkušenost s monumentálností pyramid prostřednictvím technologie a historie. „Tento posun od pasivního pozorování k aktivnímu zapojení vytváří dynamičtější a nezapomenutelnější zážitek pro návštěvníky,“ dodává kurátorka.

Výstava se koná pod záštitou egyptského Ministerstva kultury, Ministerstva turismu a starožitností, Ministerstva zahraničních věcí a organizace UNESCO. Souběžně s hlavním programem probíhají výstavy ve třech historických prostorách v centru Káhiry a expozice Tale of Two Cities, která zkoumá kulturní a historické spojení mezi Alexandrií a Athénami.

Foto: Art d’Egypte

Odebírejte náš newsletter

Získejte přístup k inspirativním příběhům ze světa Suite,
které budou doručeny přímo do vaší schránky.

Související články

Chvála vodě
„Koupelna se stala jakýmsi obývacím pokojem. Místem, kde můžeme v bezpečí relaxovat,“ říká designér a architekt Antonio Citterio. Jeho pojetí koupelen, které vytvořil pro značku Axor,
Číst více
La grande bellezza
Business 25. 11. 2024 Když se řekne italská architektura, většině z nás se vybaví stavby jako bazilika svatého Petra v Římě. Málokdo by ale tipoval, že se um
Číst více
Zimní kouzlo v Brick’s
Restaurace Brick's v historické Hergetově Cihelně připravila prosincový program, který slibuje řadu gurmánských zážitků – od adventních brunchů přes štědrovečerní menu až po velkolepou
Číst více
Previous
Next