© Nasser Hashemi
Třetí největší město Saska se v roce 2025 stane Evropským hlavním městem kultury. A má k tomu dobrý důvod – málokteré místo v sobě spojuje industriální dědictví, moderní umění a živou kulturu tak působivě jako právě Saská Kamenice.
Co činí Saskou Kamenici jedinečnou? Způsob, jakým se proměnila z průmyslového města v moderní kulturní metropoli. Monumentální tovární budovy, které byly kdysi symbolem tamní průmyslové revoluce a vynesly městu přezdívku Saský Manchester, dnes slouží umění a kultuře. Například bývalá Hartmannova lokomotivka, kde Richard Hartmann vyráběl své proslulé stroje, se pro rok 2025 promění v hlavní návštěvnické centrum. Známý obchodní dům Schocken, mistrovské dílo architekta Ericha Mendelsohna, zase hostí Státní archeologické muzeum. Jeho expozice mapuje celých 300 000 let historie regionu.
Industriální architektura vytváří fascinující kontrast k ostatním částem města. V elegantní secesní čtvrti Kaßberg nebo u proslulé Vily Esche od Henryho van de Veldeho z roku 1903 ožívá duch belle époque, tedy časů, kdy byla Saská Kamenice na vrcholu prosperity. A město se dál proměňuje – na místech, která dlouho zůstávala bez využití, vznikají podle návrhů světových architektů nové městské čtvrti plné života.
Umění na každém kroku
Pro milovníky umění nabízí město několik prvotřídních institucí. Muzeum uměleckých sbírek Saské Kamenice zastřešuje hned čtyři významné instituce včetně Gunzenhauserova muzea s úctyhodnou sbírkou 2 400 děl od přelomu století přes expresionismus až po poválečnou modernu. V samém srdci města pak návštěvníci najdou divadla i operu, která je proslulá zejména svým nastudováním Wagnerových děl.
Kulturní program roku 2025 nabídne přes 150 projektů a tisíc akcí pod mottem Objevit neviděné. Nejrozsáhlejším projektem je pak Purpurová stezka, rozsáhlá umělecko-sochařská trasa, jejíž oficiální zahájení proběhne mezi 11. a 13. dubnem příštího roku. Tato jedinečná venkovní galerie propojí město s celým regionem Krušných hor a už nyní se zde instalují první působivá díla. K vrcholům roku bude patřit výstava Angst norského expresionisty Edvarda Muncha (10. srpna – 2. listopadu), festival kreativců Makers United (21. – 22. června) nebo sportovně-kulturní akce European Peace Ride (9. – 13. září).
Kromě velkých institucí vzkvétá ve městě i alternativní scéna. Místní kluby a galerie doplňují četné festivaly – od originálního Kloboukového festivalu po Umělecký festival Begehungen (18. července – 17. srpna). K odpočinku lákají trendy čtvrti jako Brühl nebo zelené oázy kolem zámeckého rybníka.
Poklady industriální éry
Unikátní technické dědictví města představuje Průmyslové muzeum s dodnes funkčním jednoválcovým protitlakým parním strojem z roku 1896. Muzeum, jež se nachází v působivém továrním komplexu s charakteristickými klenutými fasádami, kombinuje historické textilní stroje s moderními průmyslovými roboty, a vypráví tak příběh saské průmyslové historie od jejích počátků až po současnost.
Skutečným klenotem je pak Saské železniční muzeum v Hilbersdorfu. Na ploše 26 hektarů, což z něj činí unikát v evropském měřítku, představuje impozantní sbírku parních, dieselových a elektrických lokomotiv. Tato technická zařízení nejsou jen muzejními exponáty – vyprávějí příběh inovací a úspěchů saského průmyslu.
Za hranice města
Na návštěvu Saské Kamenice ale nemusíte čekat až do roku 2025. Už nyní ve Státním archeologickém muzeu startuje výstava Lesk stříbra a smrt horníka, jež mapuje historii krušnohorského hornictví. Saská Kamenice navíc nezískala titul Evropského hlavního města kultury sama – sdílí ho s 38 obcemi v regionu, které spojuje jednotící příběh Všechno pochází z hory. Při návštěvě tak můžete kombinovat městské zážitky s krásami Krušných hor a objevovat region, který po staletí formovalo hornictví, průmysl a nyní i umění. Oficiální zahájení roku Evropského hlavního města kultury proběhne 18. ledna 2025.
Více informací na visitsaxony.com/chemnitz2025